ιρκαω: Skillnad mellan sidversioner

Från Gonjo wiktionary
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Rad 8: Rad 8:
====Härledningar====
====Härledningar====
* {{l|ϧαηιρκαω|att skriva ut}}
* {{l|ϧαηιρκαω|att skriva ut}}
* {{l|σαηιρκαω|att tillskriva, tilldela, anmäla}}
* {{l|σαηιρκαω|att tillskriva, tilldela; anmäla}}
* {{l|ϥαηιρκαω|att skriva av, återge}}
* {{l|ϥαηιρκαω|att skriva av, återge}}
* {{l|λαηιρκαω|att skriva under, signera}}
* {{l|λαηιρκαω|att skriva under, signera}}
* {{l|χαηιρκαω|att transkribera, skriva om}}
* {{l|χαηιρκαω|att transkribera, skriva om}}

Versionen från 1 mars 2023 kl. 04.43

Verb

ιρκαω(ιρκαω)

  1. att skriva

Konjugation

Gnomisk presens Presens realis Preteritum Futurum Infinitiv
Indikativ ιρκὸ ιρκὰι ιρκὰ ιρκὶ ιρκαω
Subjunktiv ιρκὲ ιρκεηὰι ιρκεηὰ ιρκὲι ιρκεω
Optativ ιρκειλὸ ιρκειλὰι ιρκειλὰ ιρκειλὶ ιρκειλαω
Jussiv ιρκοχὸ ιρκοχὰι ιρκοχὰ ιρκοχὶ ιρκοχαω
Potentialis ιρκαγὸ ιρκαγὰι ιρκαγὰ ιρκαγὶ ιρκαγαω
Dubitativ ιρκωπὸ ιρκωπὰι ιρκωπὰ ιρκωπὶ ιρκωπαω
Permissiv ιρκιαωὸ ιρκιαωὰι ιρκιαωὰ ιρκιαωὶ ιρκιαωαω
Permissiv (extern) ιρκωμὸ ιρκωμὰι ιρκωμὰ ιρκωμὶ ιρκωμαω
Admirativ ιρκωκερὸ ιρκωκερὰι ιρκωκερὰ ιρκωκερὶ ιρκωκεραω
Imperativ ιρκὺ ιρκὺ ιρκὺι

Härledningar